×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Minstrel’s Era-Saray Ozanları

Yazıcı-dostu sürüm

Berlin Yunus Emre Enstitüsünün 12-17 Kasım tarihleri arasında Leipzig, Dessau, Halle ve Berlin’de gerçekleştirdiği “Minstrel’s Era-Saray Ozanları” konser dizisi müzikseverlerden büyük beğeni topladı.

12 Kasım’da Leipzig’de başlayan ve 17 Kasım’da Berlin’de sonlanan konser dizisinde 17. yüzyılda Osmanlı sarayında bestelenen müzikler geleneksel Türk çalgısı olan kemençe ile birlikte keman, kontrbas ve piyano gibi enstrümanlarla yeniden yorumlandı. 17. yüzyılda Osmanlı sarayında yaşayan ve Ali Ufki adıyla da bilinen Alberto Bobowski (1610-1657) ve Moldova Prensi Dimitrius Cantemir’in (1673-1723) kaleme aldığı Osmanlı müzik eserleri dinleyicilerle buluştu.

Osmanlı müzik sanatının ilk gerçek müzik repertuvar koleksiyonu kabul edilen bu eserler, Türkiye'nin önde gelen Kemençe Virtüözü Derya Türkan, Leipzig MDR Senfoni Orkestrası Solo Vokalisti Atilla Aldemir, Hollandalı Basçı Eric van der Westen, Türk Besteci ve Piyanist Çağrı Sertel tarafından yeniden yorumlandı.

Osmanlı müziğinin Avrupa enstrümanlarıyla buluşması sanatseverlere eşsiz bir konser deneyimi yaşattı.