“Dünya Kahve Günü”nde Türk Kahvesi Etkinliği Düzenlendi

09/10/2018

Berlin Yunus Emre Enstitüsü, 1 Ekim Dünya Kahve Günü kutlamaları kapsamında, Berlin’de faaliyet gösteren muhtelif ülkelerin kültür merkezi müdürlerinin ağırlandığı bir etkinlik düzenledi.

“1Kahve 40Hatır” ismi ile Enstitünün ev sahipliğinde ilki gerçekleştirilen etkinlikte, misafirlere Türk kahvesi ve lokum ikramı yapılırken, Türk kahvesinin tarihsel süreçteki serüveni, etnografisi ve sosyokültürel önemi de katılımcıların ilgisine sunuldu.

Japonya, Yunanistan, Avusturya, Belçika ve İrlanda gibi çok sayıda ülkenin kültür merkezi müdürlerinin katılım gösterdiği organizasyonda, Berlin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi’nn açış konuşmasının ardından söz alan Berlin Avusturya Kültür Merkezi Müdiresi Viktoria Wagner, Viyana kafe kültüründe Osmanlı etkilerini ve izlerini misafirlerle paylaştı.  

Berlin Avusturya Kültür Merkezi iş birliği ve Kurukahveci Mehmet Efendi sponsorluğunda ilki gerçekleştirilen ve periyodik aralıklarla düzenlenerek geleneksel hale getirilmesi planlanan “1Kahve 40Hatır” etkinliği kapsamında Türkiye ve Avusturya kahve kültürüne ilişkin kitapların yer aldığı mini sergi de katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.