Derya Türkan Tarafından Oluşturulan Yunus Emre Şiir Seçkisi Bütün Dijital Müzik Platformlarda

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü Berlin Türk Kültür Merkezinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2021'i Yunus Emre yılı ilan etmesi dolayısıyla gerçekleştirdiği çalışma kapsamında Derya Türkan tarafından oluşturulan ve bütün dijital müzik platformlarda yayınlanmak üzere hazırlanan özel 'Yunus Emre Şiirler' seçkisi oluşturuldu.  

 

Türk dili ve kültürünün temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. yılına ithafen hazırlanan projede, Derya Türkan tarafından birbirinden değerli eserleri listeye alındı. Enstitünün sosyal medya hesaplarında #YunusEmreyiDinliyor, #IchHöreYunusEmre etiketiyle paylaşılan müzik listesi milyonlarca abonesi olan Spotify, Apple Music ve SoundCloud gibi uluslararası dijital müzik platformlarda erişime sunuluyor.

 

Derya Türkan, ‘Yunus Emre’nin müziğimize katmış olduğu güzellikleri özetleyebilmek adına hatta birçok müzik çeşidine yaptığı katkıları özetleme adına Berlin Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte Yunus Emre şiirlerinden bestelenmiş veya ilham alınmış müzikleri seçkin olarak hazırladım. Bu seçkide hem Yunus Emre şiirlerinden bestelenen türkü ve modern müzik sahasındaki eserleri bulabilirsiniz hem de tasavvuf kültürüne ait olan eserlerden seçkiler bulabilirsiniz.’ diye proje kapsamında aktardı.

 

Müzik listesinde tanınmış isimlerin yanı sıra, klasiklerde yer alan eserler ve günümüz tarzda söylenen eserlerde yer alıyor.  Bora Yılmaz’dan ‘Ben Bu Meclislerde İbretler Gördüm’, Kudsi Erguner ve Yusuf Bilgin’den ‘Psaumes de Yunus Emre -Unicité’, Ahmet Özhan’dan ‘Ben Yürürüm Yane Yane’ olduğu gibi aynı zamanda Tülay German’dan ‘Aşkın Aldı Bende Beni’, Erkan Oğur’dan ‘İşitin Ey Ulular’, Fazıl Say ve Senem Demircioğlu’dan ‘Yunus Emre Oratoryosu- Ağlamaktır Benim İşim’ değerli eserler yer alıyor.

 

Derya Türkan tarafından oluşturulan Yunus Emre şiir seçkisini Berlin Yunus Emre Enstitüsünün @yeeberlinTR Twitter,  Facebook ve Instagram hesaplarından dinleyebilirsiniz.

Diğer Etkinlikler

 

Berlin ve Viyana Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde  “Türk Edebiyatına Çevrim İçi Bir Yolculuk”...

 

Berlin ve Viyana Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde  “Türk Edebiyatına Çevrim İçi Bir Yolculuk”...